Urfa Siverek Son Dakika Haberleri

Urfalı Çiftçinin Toplulaştırma İtirazı

Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’ne bağlı Büyük Naneli Köyü sakinleri arazi toplulaştırması nedeniyle mağdur olduklarını ifade ederek durumun düzeltilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.    Temelde toplulaştırma işlemine karşı olmadıklarını ifade eden köy sakinleri, “İçimizde toplulaştırmaya itiraz etmeyenler de var. Ancak bazılarımız gerçekten büyük sıkıntılarla karşılaşacak gibi görünüyor. Çünkü fıstık ekili tarlalarımız elimizden alınarak yerine bozkır arazi verilecek. Su kuyularımız başkalarına verilecek. Bu kabul edilebilecek bir durum değil. Yetkililerden durumu tekrar gözden geçirmelerini istiyoruz. Demokratik bir şekilde dilekçe hakkımızı kullandık” ifadelerini kullandı.   

TOPLULAŞTIRMA MAĞDUR EDEBİLİR 

Toplulaştırma nedeniyle zarara uğrayacağını söyleyen Ali Özoğlu, “Tarlalarımızı değiştirmişler bizim taşlardan arındırılmış temiz tarlalarımızı alıp yerine bozkır arazi vermişler. Sağlam topraklarımız gitti. Kendi topraklarımızı istiyoruz” dedi.   Bozan Akşar ise, “Biz toplulaştırmaya karşıyız. Tarlamızı alıp yerine mera verdiler.  Verdikleri mera iyi değil. Bu durumun düzeltilmesini istiyoruz” dedi.    Bir başka tarla sahibi ise, “Topraklarımızı alıp yerine taşlı araziler verdikleri için bu durumu kabul etmiyoruz bu yüzden dilekçe verdik. Durumun düzeltilmesini ve tarlalarımızı istiyoruz” dedi.    

BAŞKASININ TARLASINA GİREMEM

 Başkansının tarlasını işleyemeyeceğini söyleyen Mahmut Timur Turkan ise “Yetkililer köye geldi biz toplulaştırmayı kabul etmedik. Bizim tarlamızı vermediler.  Bize Başka yer veriyorlar. Komşuların tarlalarını nasıl alalım? Düzeltme istiyoruz” ifadelerini kullandı.   KÖY MUHTARI:  DURUM GÖZDEN GEÇİRİLSİN Büyük Naneli Köyü Muhtarı Mehmet Yuvarlak ise, “ Köyümüzde toplulaştırma adına tüm arazilerimizi birbirine karıştırmışlar. Köy sakinleri olarak bu durumu kabuletmiyoruz.  Durumun düzeltilmesini istiyoruz” dedi. 

  SU KUYUMUZ BAŞKASINA VERİLECEK 

Mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini isteyen İsmail Özoğlu, “Kullandığımız arazilerle bize tahsis edilen araziler çok farklı. Su kuyumuz var onu başkasına verecekler. Çok mağdur durumdayız. Defalarca dile getirdik fakat bize geri dönüş yapılmadı. Bu mağduriyetin giderilmesi için talepte bulunuyoruz. Kabuletmiyorlarsa kendi kesemizden keşif amaçlı memur tutalım. Ücretini biz verelim. Köyümüzde yapılan toplulaştırma yanlışlıklarının düzeltilmesi için Tarım reformuna dilekçe verdik. Araziler farklı bölgelere kaymış. Fıstıklı olan araziler başkalarına verilmiş. Taşlık, temizlenmemiş araziler birinci sınıf arazilerle eşit tutulmuş. Gerekli düzeltmenin yapılmasını istiyoruz” diyerek yetkililere seslendi.  

  ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI NEDİR?

Ülkemizde tarım arazileri çeşitli nedenlerle küçülmüş, parçalara bölünmüş, verimliliği, karlılığı olması gerekenden çok aşağılarda kalmıştır. İşletme büyüklüklerinin istenen değerlerin altına düşmesi, ekonomik tarım yapılmasını imkânsız hale getiriyor. Bunu önlemenin yolu: öncelikle tarım arazilerindeki daha fazla parçalanmayı ve bozulmayı önleyici; yasal, hukuksal düzenlemeler yapmak; sonrasında da bugüne kadar oluşmuş küçülmelerin, parçalanmaların, düzensizliklerin, şekil bozuklukları gibi, iyileştirilmesi olarak belirtiliyor. Bunu yapmanın yolu, arazi toplulaştırması denilen çalışmanın yapılmasından geçiyor. Arazi toplulaştırması, tarımsal arazileri niteliklerine göre sınıflandırarak, bir kişiye ait, farklı alanlardaki küçük arazi grupları yerine, o arazinin toplamını karşılayacak kadar, en az miktarda parça arazinin, mümkün olursa tek bir parçanın, o kişiye verilmesi olarak tanımlanıyor. Böylece iş gücünden, akaryakıttan, tarla sınırlarındaki kayıplardan kar edilmiş oluyor. Ayrıca toprağın işlenebilme süresi ve kalitesi artıyor. Yapılacak diğer iyileştirme; drenaj, katkı, sulama, gübreleme ve ilaçlama gibi yatırımlar daha ucuza mal edilebiliyor. Arazi toplulaştırılması ile küçük arazileri birbirinden ayıran, kullanılmayan arazi şeritleri azaltılarak, bunların da tarımda kullanılması sağlanmış oluyor. Arazi toplulaştırması yapmak kolay değil. Arazi toplulaştırmasına gerçekleştirebilmek bir dizi teknik, sosyal ve ekonomik çalışmaların yapılmasını gerektiriyor.   

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More