Urfa Siverek Son Dakika Haberleri

Urfa Siyasetinde Bürokrasi, Siyaset ve Üç Maymunu Oynamak

“Üç maymunu oynamak” Bu söz aslında toplumda ki duyarsızlığı, umursamazlığı, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı sessiz kalmayı tercih eden insan güruhunun tavrını en iyi özetleyen bir deyimdir. Tepki göstermeyen tavır sergilemeyen toplumların sonunun ne olduğunu söylemeye gerek var mı?

“Görmüyorum, Duymuyorum, Bilmiyorum.” Tavrını kendine erdem bilen insanların hayatımızda yer alması bizleri de tepkisizleştirmiyor mu? Bu güruhun ruhunu genel kaide haline getirmek bu sorumsuzluğun payından nasiplenmek demek değil midir?( kaynak)

Ben eğitim konusunda Şanlıurfa da üç maymunu oynamakta olan bürokratlara, siyasetçilere, eğitim alanında duyarsızlaşan eğitimcilere birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Lütfen bu şehrin bütün sorumluluğunun omuzlarınızda olduğu unutmayın!

Psikolojide öğrenilmiş çaresizlik denilen bir teori vardır. Bu teoriye göre belli bir ortamda gösterilen refleks ve tavırlar neticesinde bir sonuç elde edilmeyen denekler, koşullar ne kadar elverişli olursa olsun tepkisiz kalarak duyarsızlaşıyorlar. Bu bağlamda Şanlıurfa’nın değerli şair ve yazarlarından Mehmet kurtoğlunun dediği gibi “hafızasını yitirmiş şehir”in olay ve hadiselere karşı maalesef reflekslerini yitirildiğini yakinen görüyor ve hissediyoruz.

Eğitim ve öğretim konusunda her yıl büyük bir sıçrama kaydetmesi gereken bu şehir, her geçen yıl hafızasını yitirmiş bir şekilde “öğrenilmiş çaresizlik” sergileyerek sessiz ve durağan kalması nasıl yorumlanmalıdır.

Şanlıurfa da Ana caddeleri süsleyen dershanelerin başarı (!) hikâyeleri, Şanlıurfa da ki eğitim seviyesinin çok yükseklerde olduğunu gösterebilir mi?

Televizyon ekranlarını dolduran bürokratların eğitim alanında ağız dolusu laflar etmesi bu soruna çözüm olabilir mi??

Popülist söylemler ve vitrin süsleme sanatını çok iyi becerebilen siyasetçilerimiz, Ankara da eğitim alanında bir araya gelip bu sorumluluğunun %50sinin kendilerine ait olduğunu söyleme erdemini gösterebilirler mi?

Diğer %50 sorumlulukta bu şehirde yönetim erkini elinde bulunduran bürokratların sorumluluğunda olduğunu hatırlatmaya gerek var mı?

Aslında amacım kimseyi suçlamak değildir. Ancak; güç ve yetki erkini elinde bulunduran yetkinlerin bu şehri için iyi yönetmedikleri katindeyim. Şartların ve koşulların bu sonucu doğurduğu inancını bizlere dayatmaya çalışanlara şunu söylemek istiyorum.

Bu toplumun kaderi koşullara ve şartlara terk edilmemelidir.

Öğrenilmiş çaresizlikten derhal kurtulmalı en azından bu dönem koşullar ve şartlar zorlanarak bu toplumun imkân ve kaynakları yeniden dizayn edilmesi için büyük çaba ve gayret sarf edilmelidir diye düşünüyorum.

üç maymunu oynamaya devam eden yetkinlerimiz bu sorumluluğun vebalini nasıl üsleneceklerini doğrusu çok merak ediyorum.

Buradan şunu belirtmek istiyorum. Çok geç olmadan bu şehrin bürokratları, siyasetçileri, akademisyenleri, eğitimcileri, sendika temsilcileri, dershane yetkilileri eğitim konusunda kendini yetkin hisseden herkesin Şanlıurfa’nın eğitimine sahip çıkması için büyük çaba gayret ve emek içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Mesela şu yapılabilinir mi?

Hani bürokrasi gereği her konuda gerekli gereksiz komisyon kuruyoruz ya, acaba Şanlıurfa valiliği başkanlığında kurulacak olan bir komisyona yukarıda belirtmeye çalıştığım kurum temsilcilerinden oluşan bir komisyon oluşturulabilinir mi?

Veya;

İl milli eğitim müdürlüğünün başarılarına (!) destek olmak amacıyla durumdan vazife çıkaracak Şanlıurfalı eğitimci duayenler bu komisyonu sivil bir hamleyle kendileri gerçekleştirebilir mi?

Ben inanıyorum ki bu şehirde hala üç maymunu oynamayan değerli bürokratlar, siyasetçiler ve eğitimciler bulunmaktadır. Ben onlara seslenmek istiyorum. Bu şehrin değişimi ve gelişimi siz değerli insanların ellerindedir. Hafızasını yitirmiş olan bu şehrin eğitimini bir kurumun insafına ve sorumluluğuna bırakmayacağınıza inanıyorum. Hepinizi eğitim alanında büyük bir çalışma ve gayrete davet ediyorum.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More