Urfa Siverek Son Dakika Haberleri

Siverekli Seydi Muhtarın İsyanı

10 Mart 2011 günü Şanlırfa’da, DSİ Konferans Salonunda, Urfa’nın sağlık sorunları işleniyor.

Salon, panelin ilk yarısında dolu. Basın olarak da Üniversite’nin ve Belediye’nin basın birimleri çekim yapıyorlar. Arada patlayan bazı flaşlar da sanırım özel olarak resim çekenler.

Panelin ikinci yarısında kameralar kapanmış, resim çekenler gitmişti.

İlk oturumda Tıp Fakültesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Belediye Temsilcileri konuşmalarını yaparak Şanlıurfa’da sağlık sorunlarını, yapılması gerekenleri,  çözüm önerilerini, yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları anlattılar.

İkinci oturumda sağlık hizmetlerine erişimde sıkıntı yaşayan kesimlerin temsilcileri, sorunlarını dile getirmek üzere söz aldılar.

Aralarından birisi, Siverek Eğriçayır Köyü Muhtarı Seydi Alak, konuşma sırası kendisine gelince basının ve dinleyicilerin önemli bir ksımının gitmiş olmasını protesto ederek konuşmak istemediğini belirtti.

Salondaki harektlilik ve gürültü bir anda oturumun seyrini değiştirdi. Oturumu yönetmekte olan Prof. Dr. Zeynep Şimşek, Muhtarı ikna etmeyi başardı. Ben de kendisinin sorunlarını köşemde işleyeceğime dair söz verdim.

Aslında Seydi Muhtarla aylardır sorunlarıyla ilgili konuşuyorduk. 2010 yılı Eylülünde,  Karacadağ’daki kıl çadır panelimizde tanımıştık kendisini. Orada da isyan ediyor, elindeki dilekçeleri gösteriyor, başvurularına cevap alamadığını haykırıyor, ”göçerlerinin iskan edilme sorununu çözün” diyordu.

Seydi Muhtar,  10 Mart 2011 günü,  Şanlıurfa DSİ Konferans Salonunda yapılan panele de damgasını vurdu. Salondaki herkes pür dikkat kesildi, gülüşmeler, alkışlar, destekler Seydi Muhtara yöneldi bir anda. O konuştukça, sorunlarını anlattıkça, çözüm istedikçe alkışlandı. Protokol sıralarında oturmakta olan Rektör, Emniyet Müdürü, Sağlık Müdürlüğü mensupları tarafından desteklendi. Rektör Mutlu, Karacadağ köylerindeki çocukların Üniversiteye getirilip gezdirilmesi taahhüdünde bulundu ve onlar için elinden geleni yapacağını söyledi. Emniyet Müdürü, bu insanların sorunları çözülse bu ülkede terör kalmaz görüşündeydi. Bizim yıllardır söylemeye çalıştığımız da buydu zaten. Terörü bitirmenin en önemli faktörü bu ve benzeri  insanların, sorunlu çevrelerin sorunlarının çözümüdür.

Şanlıurfa’nın sağlık sorunlarının tartışılacağı panele Siverekli Seydi Muhtarı bizzat ben davet etmiştim. Beni epeyce önce arayan ve sağlık oacağına ihtiyaçları olduğunu söyleyen Muhtar benden girişim bekliyordu. Biz Güneydoğum Derneği olarak sorun çözebilen bir makam değiliz, yapabildiğimiz tek şey sorunların çözümü yönünde demokratik baskı uygulamaktır.

“Gel, panelde konuş, Vali, Sağlık Müdürü seni duyacaktır. Zaten Valilik de organizasyonda, Sağlık Müdürü konuşmacı, basın da orada olacağı için seni bir duyan olacaktır” demiştim Seydi Muhtara.

Valilik, Belediye,  Üniversite ve Güneydoğum Derneğinin bir araya gelerek düzenlediği panel, çok kapsamlı bir organizasyon olmasına rağmen, Karacadağ köylerinden kalkıp gelen göçerlerin sorunlarını ancak Belediye, Üniversite ve Sağlık Müdürlüğü birimleri duyabildi, Rektör Bey ilgi gösterdi. Orada olmayan ilgili makamların da gelecek zamanlarda bu sorunları duyması, ilgi göstermesi dileğiyle Seydi Muhtar’a selam olsun. 

Basın yok tepkisine gelince, sonuna kadar haklı. Bu salonda Urfa için çok önemli bir konu tartışılıyor, sağlık sorunları irdeleniyor. Basını ben haberdar etmedim ama bu konuda bilgilendirildiklerini duymuştum. Aynı soruyu ben de sordum panel esnasında “basın nerede?”.

Gündem yoğun olabilir, yaklaşmakta olan seçimler nedeniyle siyaset artık her şeyin önüne geçmiş olabilir, belki hepsi için olmayabilir ama yerel basının para kazanma zamanıdır, ancak şehrin ve ülkenin sorunları hiç bir şeyin ardına itilmemelidir. Yeri gelince sağlık sorunlarımız çok, bu konuda Türkiye’de en son sıralardayız diye yakınır herkes Şanlıurfa’da ama sorunu ve çözümü  konuşalım gelin dediğinizde o eleştirenler yoktur ortada.

Seydi Muhtar’ın ve sorunları büyük olan göçerlerin sesini duyacak bir basın olması dileğiyle onlara selam olsun.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More