Urfa Siverek Son Dakika Haberleri

Kız Çocuğu İsteyen Urfalı

Faruk beyle ilk kez internetten tanıştık. Sonra telefonumu isteyerek beni aradı ve karşılıklı sohbet ettik. En sonunda da ziyaretime geldi ve uzun uzun sohbet ettik.

  Güneydoğu ile ilgili çalışmalarıma ilgi duyan ve neden-niçin-nasıl çalıştığımı merak eden, son derece iyi niyetli bir arkadaş. Araştırmacı, ilgi duyduğu konular üzerinde yazan, meraklı bir insan. Aslen Mardinli, kendisi okul çağlarındayken ailesi Diyarbakır’a yerleşmiş, üniversiteyi İstanbul’da okumuş, şimdi ise işi gereği Ankara’da yaşayan bir mühendis.

  Sohbet sırasında bir bebek beklediklerini söyleyince, gayri ihtiyari “kız mı, erkek mi” diye sordum. “Erkek” dedi. Benim cevabım konuşmayı yeni bir boyuta taşıdı.

  -İyi öyleyse, erkeği daha ilk çocukta bulduğunuza göre erkek çocuk meselesi hallolmuş oluyor, dedim

  Aldığım yanıt beni biraz şaşırttı.

  -Bizim illa ki erkek çocuk olsun diye bir düşüncemiz yok zaten. Hatta biz kız çocuk istiyorduk.

  -İnanmıyorum! Güneydoğu kökenli bir insanın, hem de bir erkeğin ağzından, ilk kez “kızım olmasını isterdim, biz kız çocuklarını çok severiz” şeklinde bir söz duyuyorum? Faruk bey siz çok farklı bir insan olmalısınız?

  Faruk bey

  -Bunun nedenini size şöyle açıklıyayım: Bizim dini yönümüz ağır basar, Hz. Muhammet’ten önce kız çocuklarını diri diri toprağa gömerlermiş, Hz. Muhammet bu duruma son vermiş. Bu nedenle Hz. Muhammet kız çocuklarına ayrı bir önem verir. İşte bu nedenle kız çocukları önemlidir bizim için

  Bu konu her ne kadar dini çerçeve ya da Hz. Muhammet dorultusunda yorumlanmaya çalışılsa da, bana göre, asıl incelik Faruk beyin medeni çizgisinden kaynaklanmaktadır. Bu şekilde düşünen bir baba adayını tebrik etmek gerekir.

  Kız çocuklarına dinimiz doğrultusunda, Faruk beyin izah etmeye çalıştığı mantık çerçevesinde sahip çıkacak olsaydık, bugün kadınların üstünlüğü tartışılmaz olurdu. Dini yönü tartışılamayacak kadar ön planda olan bir ülke yönetiminde, kadınların adının ne kadar geri planda olduğu ortada değil mi?

  Faruk bey aslen Mardinli demiştim. Mardin halkı ağırlıklı olarak Araptır. Faruk beyin düşüncesi Mardin-Antep-Siirt-Urfa şehirlerindeki Arap halklarının düşüncesini yansıtabilir. Ama genel anlamda, dini bütün herkesin, “kız çocuklarını severiz ve isteriz” dediklerine her zaman rastlamak mümkün değildir. Güneydoğu’da olduğu kadar, batı-kuzey-güneyde de erkek çoçuk bulana kadar 8 tane kız çocuk yapan aileler mevcuttur. Bu şekilde düşünüp bu şekilde yaşayan ailelerin de dini yönü ağır basmaktadır. Ama onlar kız çocuğunu horlamakta, erkek çocuk sahibi olamamayı bir eksiklik olarak görmektedirler.

  Sonuç olarak, kadınlar için şu yasanın çıkarılması; bu hakkın verilmesi; uygulamada olmayan eşitlik sözcüğünün milyon kez kullanılması, ülkemizdeki kadın sorunlarının aşılabilmesi için yeterli değildir. Türkiye’de kadın sorunu ancak ve ancak Faruk bey gibi baba adaylarının artması, kadınların sorunlarına sahip çıkan bir erkek kitlesinin oluşması ile mümkündür. Hele hele Güneydoğudaki kız çocuk sendromunun aşılabilmesi için binlerce Faruk beyler gerekmektedir.

  Bu arada Şanlıurfa’dan çıkan iki sınav şampiyonunundan birisinin kız öğrenci olması, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, tüm Güneydoğu, tüm Türkiye’nin kız çocuklarına bir kez daha sahip çıkmasının bir göstergesi olmalıdır.

  Kız çocuk derken erkek çocukları atmıyoruz tabi ki. Sadece erkek çocuklarına sarıldığımız kadar kız çocuklarına da sarılmamız, onları horlamamamız gerketiğini vurgulamaya çalışıyoruz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More